Yıllardır yöremize has damak lezzetimizle siz misafirlerimizi ağırlamaktan onur duyuyoruz.

NedenUrfa Şark Sofrası olarak bundan sonra da bütün kebap çeşitlerimizle sağlıklı üretim şartlarında, sınırsız hizmet anlayışıyla siz değerli konuklarımızın hizmetinizdeyiz.  Başta meşhur Çiğ Köftemiz, Özel Acı Mırramız olmak üzere Patlıcan Kebap, Fıstıklı Kebap, Özel Karışık Baboş Kebap ve Meşhur Peynirli Künefe ile sizlere hizmet etmekten ve NEDEN URFA ŞARK SOFRASI gibi nezih bir mekanın sahibi olarak bu yemek kültürünün siz değerli misafirlerimizin hizmetine sunmaktan gurur ve onur duyuyorum

NEDEN? NEDEN URFA ŞARK SOFRASI ?

İNSAN ALDANIR DAMAK ALDANMAZ O YÜZDEN diye cevaplıyor Ahmet Usta.

Ben Urfa’da doğduğum için ALLAH’ıma binlerce şükürler olsun.  Çünkü Urfa Peygamberler Şehridir, Hz.İBRAHİM’in, Hz.EYÜP’ün mekanıdır, Vahiy Meleği Hz. Cebrail Aleyhisselamın indiği yerdir.

Dünyanın ilk Üniversitesi olan HARRAN Üniversitesi URFA dadır.  ŞANLIURFA,  Hz.İSA’nın yüz izinin çıktığı mendili göndererek kutsadığı bir şehirdir.  Ayrıca çok eski çağlardan gelen medeniyetlerin beşiğidir Urfa. Urfa’da sofra geleneği Hz.İbrahim’den başlamıştır ve bu güne kadar çok değerli ustalar tarafından günümüze taşınmıştır.

Masasında misafirsiz yemek yenmez, hiçbir damak tadı Urfa’dan önce gelmez, Neden Urfa’dan çiğ köfte, Urfa kebabı yiyen, bir daha Neden? NEDEN URFA demez.  Urfa büyük dibi mermer delinmez,  gelenekler el almadan bilinmez. Neden Urfa’nın kebap ile çiğ köftesi, hiçbir yerde bulunmaz,  ben iş hayatıma daha çocuk yaşlarda Urfa’da simit, gazete v.s..  satarak kazanmaya ve bu şekilde aileme katkı sağlayarak başladım, 12 yaşımda İstanbul’a geldiğimde yine sokaklarda işportacılık yaparak sigara sattım ve bu sayede ayakta kalmayı başardım.

Bu zor ve zahmetli günlerimde benim bir tek hayalim vardı, Urfa’da gerek aile etrafımdan gerek çok sevdiğim değerli ustalarımdan zaman zaman görüp öğrendiğim Urfa yemek kültürünü İstanbul’a taşımak ve bu Hz.İBRAHİM’e dayanan yemek kültürünün İstanbul’daki temsilcisi olmak.

Bu istek ve arzu ile 1987 de Lalelide 6m2′lik bir mekan açarak kebapçılığa başladım. 1992 senesine kadar orada devam ettikten ve bilgilerimi tam manasıyla pekiştirdikten sonra Mahmutpaşa’da AĞAM KEBAB SALONU’nu açtım. Bu salonuda 4 sene çalıştırdıktan sonra 1996 da şimdiki adresimiz olan sofular caddesinde BABOŞ GETİR KEBABI dedim ve NEDEN URFA ŞARK SOFRASI’nı kurdum. Nezih olan bu mekan başta çok değerli Halk müziği sanatçımız ve değerli hemşerimiz İbrahim TATLISES olmak üzere rahmetli Piri Kazancı Bedih Usta, Kahtalı Mıci, Ankaralı Turgut gibi birçok ünlü sanatçılarımızın uğrak yeri olmuştur.

Ben yöremizin bu zengin kültürünü ve Hz.İBRAHİM’den gelen yemek kültürünü daha iyi tanıtabilmek için başta rahmetli Kazancı Bedih Usta olmak üzere Urfalı Kazım,Çekirge saz gurubu gibi yine bölgemizin bir çok sıra gecesi ekibi ile beraber değişik TV.programlarına katıldım ve sıra geceleri düzenledim. Bu çalışmalarıma hala devam etmekteyim.

Başta meşhur Çiğ Köftemiz, Özel Acı Mırramız olmak üzere Patlıcan Kebap, Fıstıklı Kebap, Özel Karışık Baboş kebabı ve Meşhur Peynirli Künefe (Kadayıf) ile sizlere hizmet etmekten ve NEDEN URFA ŞARK SOFRASI gibi nezih bir mekanın sahibi olarak bu yemek kültürünü siz değerli misafirlerimizin hizmetine sunmaktan gurur ve onur duyuyorum.